Sorin Cîmpeanu nu își dorește revenirea la școala online și nu va face o propunere în acest sens, atâta timp cât Ministerul Sănătății și Inspectoratul Național pentru Situații de Urgență nu va considera că școala cu prezență fizică, este, din cauza ratei ridicate de infectări un „potențial pericol”.
Referitor la absența testelor din școli și în această săptămână, ministrul Educației a spus: „Aș fi preferat să existe teste în școli. Am cerut de mult timp să existe teste în școli. Am fost informați însă de IGSU că din cauza unei contestații, procedura de achiziție a fost blocată. Noi cerem în continuare să fie teste în școli. Am cerut de asemenea și să existe măști de protecție în școli, iar astăzi au fost distribuite în școlile din România 1 milion de măști pentru debutul săptămânii viitoare. Urmează alte aprovizionări.”
Ministrul a precizat că nu concepe întoarcerea școlii în online, înainte ca școala să fie cu adevărat pregătită pentru predarea online.
„Eu, ca ministru al Educației, nu doresc să mai modificăm structura anului școlar. Am făcut deja o modificare, am avut o vacanță forțată de evoluția epidemiologică. Ne-a creat foarte multe probleme, a trebuit să micșorăm cu o săptămână vacanța de iarnă, este problema vacanței intersemestriale care nu mai există. Deja avem suficient de multe probleme ca să mai modificăm încă o dată structura anului școlar”, a mai precizat Cîmpeanu, la un post tv de știri.
„Nu doresc trecerea în online, pentru că au fost pierderi imense din perspectiva educației. Au fost pierderi din toate perspectivele – abandon școlar, tulburări socio-emoționale și multe alte efecte grave. Nu voi propune, dacă Ministerul Sănătății nu ne va informa cu privire la un potențial pericol. Evident că, dacă vom primi o astfel de informare, vom propune de urgență modificarea cadrului legal pentru a se putea trece la online”, a spus oficialul de la Educație.
În ciuda acestui fapt, întrebat despre posibilele scenarii cu care va lucra Ministerul Educației în următoarea perioadă, în condițiile în care țara noastră a intrat deja în valul cinci al pandemiei, ministrul Cîmpeanu a spus: „Am înțeles de la Ministerul Sănătății că nu se pune problema trecerii în online a școlilor atâta vreme cât, chiar dacă vom avea o creștere a numărului de cazuri, acestea nu vor fi grave, nu vor fi cazuri care să necesite spitalizare”.