Sorin Cîmpeanu a declarat, joi, că relevanţă va avea doar media de la finele anului şcolar

Este important ca evaluarea elevilor să fie făcută de fiecare profesor, ritmic, iar relevantă este media de la finalul anului şcolar, a declarat, joi, ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, la Colegiul Naţional „Mihai Viteazul”, în cadrul unei conferinţe organizate de Baroul Bucureşti, în colaborare cu Uniunea Naţională a Barourilor din România, cu prilejul lansării proiectului „Fii avocat în şcoala ta!”.
Astfel, potrivit Agerpres, ministrul a ținut să precizeze că nu a propus nimeni să fie vorba de cinci teze pentru cinci module de învăţare. Mai mult decât atât, relevanţă va avea doar media de la finele anului şcolar. Important este ca evaluarea să fie ritmică, să fie făcută pe parcurs, să fie făcută de fiecare profesor care ştie cel mai bine cum îşi planifică propria disciplină şi cum evaluează propria disciplină. Cu siguranţă vor fi medii anuale. Vom vedea ce alte condiţii sunt”, a afirmat Sorin Cîmpeanu, la Colegiul Naţional „Mihai Viteazul”.
Ministrul a subliniat, de asemenea, importanța libertății cadrelor didactice de a-şi adapta predarea şi evaluarea la specificul materiei şi al clasei.
„Eu, personal, propun să avem o flexibilitate ridicată în aşa fel încât să lăsăm profesorului libertatea de a-şi adapta predarea şi evaluarea la specificul materiei, la specificul clasei căreia îi predă”, a mai spus acesta, în cadrul conferinței de presă de joi.
Tribuna Învățământului