Oportunități profesionale pentru studenți și rezidenți la medicină dentară

Foto: PS4

Sub egida Spitalului Universitar de Urgență București și a Universității de Medicină și Farmacie (UMF) Carol Davila din București, a fost deschisă Clinica de Stomatologie, din Șoseaua Olteniței nr. 9, realizată de Primăria Sectorului 4. După cum au anunțat în contextul inaugural prof. univ. dr. Viorel Jinga, rectorul UMF Carol Davila și prof. univ. dr. Ecaterina Ionescu, noua clinică oferă un cadru de educație și de formare profesională la cele mai înalte standarde pentru studenți la medicină dentară și pentru medici rezidenți, ca și pentru cadre didactice universitare. De altfel, încă din momentul deschiderii și prezentării clinicii, numeroși tineri au fost prezenți, gata de activitate practică. Au de așteptat, ca și benficiarii, până la deschiderea pentru public, care se va produce la 17 iunie, după formalitățile de operaționalizare.

Noul obiectiv este recomandat ca „cel mai important obiectiv de infrastructură medicală, cu profil de stomatologie, realizat în ultimii 50 de ani de către o administrație locală. Dispune de 65 de cabinete medicale, săli de așteptare, sală de operație, toate dotate cu aparatură ultramodernă”.

Prof. univ. dr. Alexandru Rafila, ministrul sănătății: „Este foarte important că avem acum un centru de pregătire de cel mai înalt nivel, în care studenții, rezidenții pot să învețe direct la pacient, împreună cu cadrele didactice care îi îndrumă.”

Prof. univ. dr. Viorel Jinga, rectorul UMF Carol Davila: „Cu toții am avut speranțe mari că domnul primar Daniel Băluță, absolvent al UMF Carol Davila, va termina acest spital și iată că lucrul acesta s-a întâmplat. Alături de amfiteatrul pe care l-am deschis anul trecut și în care se vor desfășura activități didactice, avem aici un centru integrat în care se vor face tratamente. Acesta este un câștig pentru pacienți, dar și pentru rezidenți și Universitate.”

Daniel Băluță, primarul sectorului 4: „Deschidem Clinica de Stomatologie pe 17 iunie, iar aceasta va fi locul în care comunitatea noastră atinge două obiective importante. În primul rând, oamenii din sectorul 4 vor avea acces la un centru de tratament amenajat la standarde occidentale, iar apoi, discutăm despre o evoluție importantă la nivelul învățământului medical românesc. Pentru acest lucru, a fost nevoie de un efort conjugat, de oameni inimoși, de o echipă guvernamentală, dar și de ajutor substanțial de la Parlament. Aici vor veni, într-o primă etapă, angajați ai UMF Carol Davila, iar în a doua etapă, vom angaja personal medical. Vom crea locuri de muncă în condiții occidentale, pentru un număr mare de profesioniști. De la 1 septembrie, vom derula mai multe programe sociale, prin care vom putea să acordăm o serie de tratamente gratuite, prin intermediul unei comisii medicale, astfel că ne vom adresa atât persoanelor active, cât și seniorilor.”

Distribuie acest articol!