Laureații concursului „Mesajul meu antidrog”

39

Concursul de tradiție pentru elevi de gimnaziu şi de liceu din toată ţara „Mesajul meu antidrog”, organizat de Agenţia Naţională Antidrog (ANA), prin cele 47 de centre de prevenire, evaluare şi consiliere antidrog teritoriale, în parteneriat cu Ministerul Educaţiei şi Cercetării, prin inspectoratele şcolare judeţene şi al municipiului Bucureşti, și-a desemnat câștigătorii ediţiei a XVII–a, desfăşurate în anul școlar 2019-2020.

Laureații concursului „Mesajul meu antidrog”

Obiectivul concursului este „dezvoltarea unor atitudini şi practici la nivelul întregii populaţii aflate într-o formă de învăţământ, prin intermediul programelor şcolare şi de petrecere a timpului liber, în scopul adoptării unui stil de viaţă sănătos, fără tutun, alcool şi droguri, proiectul este un concurs naţional în cadrul căruia elevii îşi exprimă, într-o formă de comunicare originală –  culturală, artistică sau prin sport etc., opiniile şi atitudinile lor în legătură cu consumul de droguri”.

La ediția din acest an școlar au participat 2.124. de elevi cu 993 de lucrări din 298 de şcoli şi licee, coordonați de 392 de profesori. În ansamblu, au beneficiat de informaţii 73.741 de elevi și 4197 de profesori.

Câştigătorii concursului 2019-2020:

■ Secţiunea film de scurt metraj şi spot video

Liceu

  • locul I – Sabău Antonia, clasa a IX-a, Colegiul Naţional Ioan Slavici Satu Mare
  • locul II – Cervinschi Ştefan, Nenu Robert, Nițu Alexandru, Stroe Ştefan, clasa a X-a, Colegiul Naţional Spiru Haret Ploieşti
  • locul III – Vasilescu Viviana, Lungu Lavinia, clasa a X-a, Liceul Teoretic Emil Racoviţă Techirghiol, județul Constanţa

■ Secţiunea arte vizuale – grafică, pictură, fotografie

Gimnaziu

  • locul I – Andrici Ştefania Loredana, clasa a VIII-a, Liceul de Arte George Georgescu Tulcea
  • locul II – Fluerașu Sofia, clasa a V-a, Şcoala Gimnazială Traian Craiova
  • locul III – Predescu Andreea Maria, clasa a V-a, Școala Gimnazială Singidava Cugir, județul Alba

Liceu

  • locul I – Hrebenciuc Marina Denisa, clasa a XI-a, Colegiul Economic Dimitrie Cantemir Suceava
  • locul II – Mihai Maria LauraAURA, clasa a X-a, Liceul de Artă Gheorghe Tattarescu Focșani
  • locul III – Nițu Mădălina Georgiana, clasa a X-a, Colegiul Naţional Spiru Haret Ploieşti

■ Secţiunea free style

Gimnaziu    

  • locul I – Soponar Andrei Florin, clasa a VII-a, Școala Gimnazială Lucian Blaga Satu Mare, eseu
  • locul II – Tudosie Daria, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Nr. 15 Drobeta Turnu Severin, eseu
  • locul III – Răduică Boța Carmina, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Nr. 15 Drobeta Turnu Severin, poezie

Liceu

  • locul I – Docan Gabriel Flavius Octavian, clasa a X-a, Colegiul Naţional Mihai Eminescu Bacău, eseu
  • locul II – Fulăp Janett Claudia, clasa a X-a, Colegiul Național Ioan Slavici Satu Mare, eseu
  • locul III – Popuțe Daria Selena, clasa a XI-a, Colegiul Naţional Bănăţean, Timişoara, poezie.

Articol de Florin ANTONESCU