21 decembrie 2021Cultură

„Învățătura de minte. Eseuri despre educație”, o carte care ne privește pe toți

A apărut, la Editura Art, cartea profesorului universitar Liviu Papadima, cu un titlu care trezește de la bun început interesul asupra conținutului: Învățătura de minte. Eseuri despre educație”. Cartea de față – lămurește Papadima în prefață – reflectă nedumerirea și îngrijorarea autorului față de fervoarea politicilor educaționale românești postdecembriste de a repeta, iar și iar, aceleași erori, aceleași idiosincrazii obtuze, aceleași populisme ipocrite, dovedindu-și neputința de a se învăța minte chiar și după noianul de eșecuri contorizate vreme de trei decenii”. Cu alte cuvinte, volumul este rezultatul unei radiografii la rece a aventurii” educației și a reformelor succesive prin care aceasta a trecut în ultimele trei decenii.

  

Punctul de pornire al volumului îl reprezintă anul 2014, când universitarul Liviu Papadima a început colaborarea cu Dilema veche, pentru mai bine de patru ani, prin intermediul rubricii săptămânale „Învăţătura de minte“. După doar un an, însă, mărturisește autorul în prefață, „m‑a bătut curiozitatea să văd dacă cele peste 200 de articole publicate sub acest generic în paginile revistei ar putea da material pentru un volum căruia timpul să nu‑i fi tocit drastic prospeţimea şi interesul. Asta, evident, dacă se dovedea că am reuşit cât de cât să mă ţin de ce mi‑am propus din capul locului. M‑am decis, prin urmare, să dezleg complet textele componente de servituţile lor temporale, înlocuind ordinea cronologică printr‑o structurare tematică”. Așa se face că, la mozaicul astfel rezultat, s-au adăugat, în mod firesc, contribuţii pe teme educaţionale publicate de‑a lungul anilor şi în alte reviste şi publicaţii: Tribuna învăţământului, Contributors, Observator cultural, Secolul 21, Le Monde diplomatique, 22, OPT MOTIVE, Perspective, dar și articole publicate în Dilema veche, în afara rubricii.

În cele 437 de pagini, Liviu Papadima scrie despre educație, valori, etică, sistem, curriculum și manuale școlare, despre evaluări și despre instituțiile sistemului, despre politicile educaționale și despre experimentele mai mult sau mai puțin diletante cărora educația le-a căzut victimă în ultimii 30 de ani, despre experiențele formatoare și despre pedagogia cotidianului, într-un cuvânt despre întreg universul educațional care, în cele din urmă, ne privește pe toți. 

Liviu Papadima este profesor de lite­ra­tură română la Facultatea de Litere, a fost pro­rec­tor al Universității București și a coordonat mai multe volume apărute la Editura Arthur.

 

Amănunte utile despre volumul de eseuri Învățătura de minte. Eseuri despre educație” pot fi găsite accesând link-ul

https://www.editura-art.ro/info/carte/invatatura-de-minte-eseuri-despre-educatie, de unde poate fi și achiziționat.

Distribuie acest articol!