
Foto: Forbes.ro
Metaverse și robotică, tehnologii de felul SAP, AI, Salesforce, precum și diversitate de ateliere de transformare a afacerilor, contabilitate, achiziții și lanțuri de aprovizionare, toate sunt abordabile în noua și ultramoderna sală de curs realizată la Academia de Studii Economice din București prin colaborare cu Accenture, companie globală de servicii profesionale cu capacități de top în domeniile digital, cloud și Securitate.
Noua sală de curs se numește Robert Schumann – Accenture Student Lab, se află în clădirea Ion N. Angelescu și este rezultatul unei investiții de peste 200.000 de dolari. Are o capacitate de 35 de locuri și include o soluție audio-video de ultimă generație, un sistem inteligent de rezervare, iluminare automatizată și mobilier modern. Sistemul de afișare este reprezentat de un video proiector cu tehnologie laser și un ecran electric cu o diagonală de 2,9 m. Laboratorul beneficiază de un sistem de tip bring your own conference, prin intermediul căruia se poate iniția o video conferință direct de pe laptopul prezentatorului utilizând camera, microfonul, ecranul și sistemul audio al sălii. Pentru renovarea și amenajarea Accenture Student Lab s-au folosit materiale și mobilier sustenabile.
Soluții digitale de ultimă generație pentru studenți și cadre didactice
Prof. univ. dr. Nicolae Istudor, rectorul ASE București: „Parteneriatul dintre ASE București și Accenture România este unul de o importanță ridicată pentru noi. Doar prin intermediul acțiunilor comune putem asigura o dezvoltare locală mai bună pentru comunitățile din care facem parte. Această investiție este una dintr-un program mai larg de modernizare și digitalizare în care Academia de Studii Economice din București, alături de partenerii noștri din mediul de afaceri ni l-am asumat, astfel încât să le putem oferi studenților și cadrelor didactice soluții digitale de ultimă generație.“
Gianrodolfo Tonielli, Country Manager Accenture România:
„Colaborarea dintre Accenture și ASE este în beneficiul studenților. Prin această nouă sală de curs ne-am propus să realizăm un spațiu de discuții și dezbateri despre cum se schimbă lumea și cum putem face din această schimbare un instrument puternic, atât pentru companii, cât și pentru oameni. Un spațiu care să aducă împreună studenți, profesori și experți și parteneri ai Accenture.“