Cum ar putea arăta lumea în 2074

Cum ar putea arăta lumea în 2074

Agenția Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale (ANPCDEFP), instituția care implementează programele UE, Erasmus+ și Corpul European de Solidaritate, împreună cu VÂNĂ Animation Studio, lansează animația solar punk „Scrisoare din 2074”, un exercițiu de imaginație adresat tinerilor. Inițiatorii își prezintă creația astfel:

„Scrisoare din 2074” pornește de la un adevăr simplu – pe parcursul a 50 de ani, avem doar 10, respectiv 12 ocazii să votăm în alegerile naționale și europene. Fiecare dintre aceste alegeri, cât și cele pe care le facem între, contează enorm în conturarea viitorului nostru comun.

Agenția Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale (ANPCDEFP) și VÂNĂ Animation Studio lansează „Scrisoare din 2074”, o animație în care un tânăr din 2024 își imaginează cum ar putea arăta lumea în 2074 dacă fiecare dintre noi ar contribui activ la viața comunității. A rezultat astfel o animație 2D solar punk în două faze, care propune inițial o proiecție utopică a unui tânăr din 2024, pentru ca apoi să revină cu un răspuns al aceluiași tânăr, devenit omul matur din 2074.

Prima etapă a fost lansată înainte de alegerile europene din 9 iunie 2024 și a primit vocea actorului Tudor Cucu-Dumitrescu, pe fundalul piesei Beautiful Dreamer. Cea de-a doua etapă este în interpretarea actorului Vlad Jipa și a fost lansată la începutul lunii noiembrie, în cadrul evenimentului „Învață și dă mai departe”, organizat de ANPCDEFP și poartă semnătura muzicală inconfundabilă a celor de la Robin And The Backstabbers, cu piesa În/ÎmPreună.

Adresată în special tinerilor sub 35 de ani, animația este un apel la conștientizare. Alegerea de a vota nu este doar un act individual, ci o contribuție directă la construirea unui viitor mai bun. Aliniat la prioritățile transversale ale programelor europene educaționale Erasmus+ și Corpul European de Solidaritate, mesajul animației este unul clar: implicarea noastră în prezent poate transforma în realitate visul nostru la o lume mai participativă, mai incluzivă, mai prietenoasă cu mediul înconjurător și mai transformată digital.

Animația promovează cetățenia activă prin participarea responsabilă și informată la vot, dar și în viața comunității, prin promovarea valorilor europene și o implicare în număr cât mai mare a oamenilor a căror viață este modelată de aceste alegeri. Proiectul vine într-un moment-cheie, având în vedere faptul că anul acesta România organizează patru runde importante de alegeri: locale, europarlamentare, prezidențiale și parlamentare.

„Implicarea în viața cetății nu înseamnă doar a fi prezent, ci și a acționa. De la inițiative comunitare, până la acțiuni individuale, precum mersul la vot, participarea este un mușchi pe care cu toții trebuie să ni-l antrenăm toată viața. Prin animația lansată, ne dorim să inspirăm și să sprijinim tinerii să devină cetățeni activi, care să transforme idealurile europene în realități cotidiene, prin programele pe care le implementăm”, declară Adrian Georgescu, director ANPCDEFP.

Echipa VÂNĂ Animation Studio s-a inspirat din estetica Studio Ghibli, încercând astfel să aducă un omagiu în stil personal legendarului studio. Pe lângă stilul care invită la visare într-un mod aproape tangibil, estetica aceasta este ca o punte de legătură între generații. Animația propune o conversație – invitație la un exercițiu ce are șanse să devină realitate, dacă îl aplicăm. Viitorul propus de studioul VÂNĂ este rezultatul unei combinații între o perioadă intensă de cercetare, cărți de utopie punk și imaginație.

A fost un exercițiu greu, pentru că a venit cu întrebări grele, foarte reale pentru noi la nivel personal. Și fiecare detaliu conta, de la complexitatea ilustrațiilor, cursivitatea animației ca o privire pe o pânză pictată, până la în ce moment începe și se termină muzica. Ne-am dorit să lansăm o invitație la visare – să-ți permiți să te gândești că poți să trăiești ce îți imaginezi, că e dreptul fiecăruia să facă asta și că, dacă insistăm – destul de mult ce e drept, avem șanse să ajungem acolo”, spune Anca Manolache, Co-Founder & Storyteller, Vână Animation Studio.

„Scrisoare din 2074” este lansată oficial pe website-urile oficiale (anpcdefp.ro, erasmusplus.ro, suntsolidar.eu, eurodesk.ro) și pe canalele de socializare (Youtube, Facebook, Instagram) ale ANPCDEFP.

Detalii: Un exercițiu de implicare și participare (1)

Un exercițiu de implicare și participare (2)