Asigurarea calității în învățământul superior la trecerea dintre aniÎn ultima sa ședință din anul trecut, Consiliul Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățământul Superior (ARACIS) a validat rezultatele unor noi evaluări și avize acordate pentru programe și domeniile de studii universitare și pentru instituțiile de învățământ superior, a realizat informări despre participarea reprezentanților ARACIS la evenimente și activități naționale și internaționale și a luat decizii legate de funcționarea internă a agenției. În acest sens, ARACIS comunică:

  1. Asigurare externă a calității – proceduri, evaluări, avize acordate

Consiliul a analizat și a validat rezultatele evaluărilor externe ale calității pentru:

  • 41 de programe de studii universitare de licență;
  • un program pregătitor de limba română pentru cetățenii străini;
  • două programe de studii universitare de masterat;
  • 48 de domenii de studii universitare de masterat;
  • o evaluare instituțională.

Lista completă cu rezultatele evaluărilor este disponibilă mai jos:  https://www.aracis.ro/hotarari-05-12-2024/

De asemenea, a fost aprobată componența comisiilor de experți evaluatori pentru evaluările ce vor fi efectuate în perioada următoare.

  1. Cooperare națională și internațională

Reprezentanții ARACIS au participat la următoarele evenimente:

Consiliul a aprobat:

  • înscrierea în Registrul Național al Evaluatorilor (RNE-CD) a unui număr de 7 noi experți cadre didactice care au parcurs etapele de admitere până la data de 10 decembrie 2024 (în cadrul ședinței din data de 12 decembrie);
  • Bugetul de venituri și cheltuieli al ARACIS pentru anul 2025 (în cadrul ședinței din data de 19 decembrie).

Distribuie acest articol!